YEŞİL ENERJİDE DÜNYANIN EN İYİSİ ORTADOĞU ENERJİ GRUBU
Ortadoğu Enerji Grubu, yeşil enerji alanında dünyanın en iyilerinin belirlendiği “Emirates Enerji Ödülleri”nde “İstanbul Çöp Gazından Elektrik Üretimi” projesi ile Altın Ödül kazandı..

Ortadoğu Enerji Grubu; Dubai Yüksek Enerji Konseyi tarafından düzenlenen Emirates Enerji Ödüllerinde “Büyük Enerji Projeleri” kategorisinde birinci oldu. “İstanbul Çöp Gazından Elektrik Üretimi” projesi ile kazanılan Altın Ödülü, Ortadoğu Grup CEO’su Mehmet Gür ve Ortadoğu Yatırımlar ve Karbon Projeleri Geliştirme Şefi Ahmet Müslehiddinoğlu, Saeed Al Maktoum’un elinden aldı.

Dubai Yüksek Enerji Konseyi tarafından Dubai’de düzenlenen Dünya Yeşil Enerji Zirvesi, yeşil enerji alanında dünyanın en iyilerine ödüllerin verildiği “Emirates Enerji Ödülleri” töreni ile başladı. Törende ilk ödül “Büyük Enerji Projeleri” kategorisinde birinci olan Ortadoğu Enerji Grubu’na verildi. Ortadoğu Grup’a birincilik kazandıran ve İBB İSTAÇ A.Ş. çözüm ortaklığı ile gerçekleştirilen çalışmalarla, depolama alanlarında oluşan ve karbondioksite göre 28 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera gazı etkisinin önüne geçilirken, yıllık yaklaşık 2 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı ile dünyanın en büyük “Gönüllü Karbon Projesi” olmuştur.

Birincilik ödülünü Dubai Yüksek Enerji Konseyi Başkanı ve Emirates Havayolları ve Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum’un elinden alan Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür şu şekilde konuştu: 

“Türkiye, mega projeleri ve büyük yatırımlarıyla dünya gündemindeki önemini koruyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mimarı olduğu 2023 hedefleri doğrultusunda Ortadoğu Grup olarak, ülkemizin ekonomik bağımsızlığını kazanması ve enerjide dışa bağımlılığını azaltması adına yenilenebilir enerji alanındaki faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Çevre kirliliği ve iklim değişikliği konusu, dünyanın en önemli gündem maddesi. Bu anlamda insan ve doğa öncelikli çalışmalarımızın böylesine önemli bir etkinlikte ödüle layık görülmesi gurur verici.”

ÇEVRE DOSTU ÜRETİM

Ortadoğu Enerji Grubu, “Çevre Dostu Enerji Üretimi” sloganıyla Avrupa’da en büyük, dünyada ise ilk 5’de yer alan “İstanbul Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi” projesinde 60 MW elektrik üretimi gerçekleştiriyor. Böylelikle de Ortadoğu Enerji Grubu’nun 300 bine yakın konuta enerji sağlama kapasitesi bulunuyor.