ORTADOĞU, Çevreci Projeleriyle GÖZ DOLDURUYOR
Ortadoğu, 2008 yılında kurduğu tesisle “tehlikesiz atık geri kazanım alanında” faaliyet göstermeye başladı

Çevre temizliği konusundaki çalışmalarıyla büyük bir duyarlılık örneği sergileyen Ortadoğu, geri kazanım projeleri ile de göz dolduruyor.

Ortadoğu, insan ve çevre odaklı yaklaşımıyla başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya faydalı olmayı kendisine ilke ediniyor.

Lojistik sektöründeki çalışmalarıyla 1981 yılında faaliyetlerine start veren Ortadoğu; inşaat, sağlık, gıda, dış ticaret, enerji ve turizm alanındaki yatırımlarıyla marka haline gelmeyi başardı. Faaliyet gösterdiği bütün sektörlerde, yenilikçi ve sürdürülebilir projelere imza atan Ortadoğu, bu süre zarfında pek çok başarılı yatırım ve projeye yön verdi.

Hayata geçirdiği projelerde, “İnsan ve çevre odaklı yaklaşımıyla” başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya faydalı olmayı kendisine ilke edinen Ortadoğu, çevre teknolojileri alanındaki yatırımlarıyla ülkemizde birçok ilke imza attı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

“Tehlikesiz atık dönüşüm sistemleri”, “Tıbbi atık sterilizasyonu”, “Su geri kazanım tesisleri ve atık su arıtımı” alanlarında faaliyet gösteren Ortadoğu, çevre temizliği konusunda kapsamlı çalışmalar yürütüyor.

2008 yılında “Tehlikesiz Çamur Geri Kazanım Tesisleri”nin ilkini kurarak “Tehlikesiz atık geri kazanım alanında” faaliyet göstermeye başlayan Ortadoğu, bu alanda örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONUSUNDA DANIŞMANLIK HİZMETİ

Faaliyet gösterdiği sektörde ilk lisansa sahip olan tesiste; gıda, kâğıt, tütün sanayi gibi işletmelerinin arıtma çamurlarından örtü malzemesi üretilirken bir diğer yandan da organik atıklardan kompost ve biyoyakıt üretimi yapılıyor. ADS Atık Dönüşüm Sistemleri AŞ firması bünyesinde, yerinde bertaraf edilemeyen “Tehlikesiz atıklar” için, belediyelere, organize sanayi bölgelerine ve endüstriyel işletmelere arıtma çamurlarının alımı ve stabilizasyonu konusunda çözümler sunuluyor. Ayrıca, “Su geri kazanımı” ve “Atık su arıtımı” konularında sektördeki teknolojik yenilikler yakından takip edilerek anahtar teslim tesis kurma ve revizyon hizmetleri veriliyor. Bunlara ek olarak; atık yönetimi ve çevre temizliği konularında danış- manlık hizmeti de sunan Ortadoğu, üstün mühendislik deneyimi, teknik kadrosu ve alanında dünyaca ünlü yabancı partnerleriyle destek olmaya devam ediyor.

ARITMA ÇAMURLARI BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Fabrikaların arıtma tesislerinde yapılan işlemlerin ardından ortaya çıkan “çamur”, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göre “atık” olarak nitelendiriliyor. Tehlikesiz vasıftaki çamurlar üzerinde dönüşüm işlemi gerçekleştiren ADS Atık Dönüşüm Sistemleri AŞ, çamurların fabrikadan tesislere getirilmesini ve içerisindeki hücrenin patlatılarak suyun açığa çıkarılmasını sağlıyor. Hücre patlatma işleminin ardından çamur, tekrar su tutmayacak hale getiriliyor. Daha sonraki işlemde, çamurun pH seviyesi 12’ye çıkarılarak; içerisindeki e-coli ve salmonella gibi insan sağlığı için tehlikeli olan mikroorganizmalar yok ediliyor. Bir sonraki aşamada, ortaya çıkan suyun buharlaştırılması için kolektörün sıcaklığı 70 santigrat dereceye çıkarılıyor. Bütün bu işlemlerin ardından, mikroorganizma ve virüs barındırmayan doğal ve temiz toprak dışarı çıkarılıyor. Üretilen bu topraklar, kompost gübre, düzenli deponi sahalarında ara örtü toprağı ve işlevi bitmiş maden sahalarında dolgu malzemesi olarak kullanılıyor

Ortadoğu Grup, “Tıbbi atık sterilizasyonu tesisleri” konusunda geçtiğimiz dönemlerde iki projeyi hayata geçirdi. Bu bağlamda, İzmir’in Bergama ilçesinde Avrupa Birliği’nin yaptığı bir proje için tesis kurulumu gerçekleştirilirken; Aydın Büyükşehir Belediyesi için de deponi sahasında Tıbbi Atık Sterilizasyon tesisi kuruldu.

Ortadoğu Grup, İzmir’in Torbalı ilçesinde kurulacak olan yeni tesis ile bu değerdeki toprağın yakılarak; biyokütle vasfına sokulması ve elektrik üretimi yapılmasını hedefliyor. Kompost ve gübre üretiminin de yapılacağı tesiste, 5 mW üretim yapılması öngörülüyor.

 ORTADOĞU, Çevreci Projeleriyle GÖZ DOLDURUYOR - ENERJİ - Mono – Ortadoğu Holding Kurumsal İletişim MecrasıORTADOĞU, Çevreci Projeleriyle GÖZ DOLDURUYOR - ENERJİ - Mono – Ortadoğu Holding Kurumsal İletişim MecrasıORTADOĞU, Çevreci Projeleriyle GÖZ DOLDURUYOR - ENERJİ - Mono – Ortadoğu Holding Kurumsal İletişim MecrasıORTADOĞU, Çevreci Projeleriyle GÖZ DOLDURUYOR - ENERJİ - Mono – Ortadoğu Holding Kurumsal İletişim Mecrası