TÜRKİYE, MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISINDA DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ HEDEFLİYOR
Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verilerine göre, Türkiye'de 459 plajın yanı sıra 22 marinada ve 10 yatta mavi bayrak dalgalanıyor.

Türkiye, 459 mavi bayraklı plajı ile kuzey yarım küre ülkeleri arasında İspanya (590) ve Yunanistan'dan (519) sonra üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye'yi 399 mavi bayrakla Fransa ve 368 mavi bayrakla İtalya takip ediyor. Mavi bayraklı plaj sayısında Antalya (200) birinci, Muğla (100) ikinci, İzmir (52) ise üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye Dünya Üçüncüsü
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, yaptığı açıklamada mavi bayrak sıralamasında Türkiye'nin dünya üçüncüsü olduğunu ifade etti.
Birpınar, "Bizim 2023 hedefimiz; mavi bayraklı plaj sayısında dünya birincisi olmak ve bunu başaracağımıza inanıyoruz.” dedi. Mavi bayrak sayılarının arttırılması ile ilgili bürokratik süreçleri hızlandırmak için çalışacaklarını kaydeden Birpınar, bunun için ölçüm sayılarını arttırmak ve otelleri teşvik etmek istediklerini dile getirdi.

Mavi Bayrak
Mavi bayrak; Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde, yüzme amacıyla kullanılacak göl ile denizlerde su kalitesini belirleyen mikrobiyolojik parametrelerin, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler hâline getirilmesiyle ortaya çıktı. TÜRÇEV; Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) Türkiye'deki tek yetkili temsilcisi olarak mavi bayrak çalışmalarını, 1993 yılından bu yana yürütüyor. Uluslararası prosedürler gereği mavi bayrak ödülü plaj ve marinalara bir yıl süre ile veriliyor ve bu kapsamda her yaz denetim yapılıyor.
Deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti eden sistem, bu nedenle bir marka özelliği taşıyor.