BESLENME OKURYAZARLIĞI OKULDA BAŞLAYACAK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Türkiye'de sağlıklı hayat tarzının benimsendiği ve herkesin sağlık hakkının korunduğu bir sistem kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakanlık tarafından, ulusal stratejik planlar doğrultusunda, 2010'dan itibaren "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" nın uygulanmaya başlandığını hatırlatan Bakan Koca; program çerçevesinde, başta çocukların gelişiminin izlenmesi ve obezitenin önlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Koca, beslenme okuryazarlığının okullardan başlaması ve bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliklerinin artırılması gerektiğine dikkat çekti. Koca, "Her geçen gün kantin kültürünün de biraz devre dışı kalarak doğal yemek alışkanlıklarının kazandırıldığı bir döneme geçiş yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili en büyük sorun, hareketsiz bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor. Kalorisi yüksek olan gıdaları tüketiyor olmamız ve obezitenin de en yüksek sebeplerinden birinin bu olduğunu biliyoruz. 10 bin adımın atılmasının mutlak gerekliliğini hatırlatıyoruz. Bu konuda geride olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle kalorisi yüksek olan yağ, şeker gibi, her geçen gün bu oranların da aşağıya çekildiği bir beslenme okuryazarlığı devreye girmiş olacak." ifadelerini kullandı.