TÜRKİYE'DEN 57 ÜLKEYE TIBBİ CİHAZ İHRACATI
Sağlık Federasyonu Başkanı Raşit Dinç yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 20 yıl önce üretemediği ve ithal etmek durumunda kaldığı tıbbi cihazların yaklaşık yüzde 60'ının artık yerli ve millî kaynaklarla üretilebildiğini söyledi.

Daha önce, kalp-damar cerrahisi, girişimsel radyoloji ve kardiyolojiyle ilgili ürünlerin tamamında dışa bağımlı olunduğunu dile getiren Dinç, artık yerli üreticilerin yurt dışına ihracat yaptığını vurguladı.

İhracatın önemine işaret eden Dinç, "Türkiye'den özellikle kardiyoloji, kardiyovasküler, girişimsel radyoloji alanında 57 ülkeye tıbbi cihaz ihracatı var. Bunların içinde damar tıraşlama robotları, trombektomi cihazları ve varislerle ilgili dünyada sadece Türklere ait olan patentli ürünler mevcut. Almanya, İngiltere, Hollanda, İtalya, Portekiz ve Polonya başta olmak üzere Avrupa'nın tamamı ile diğer pek çok ülke, Türkiye'nin yerli ve millî ürünlerini kendi kliniklerinde kullanıyor." şeklinde konuştu.

Sağlık Federasyonu olarak ülkenin hedeflerine ulaşması için çok çalıştıklarını anlatan Dinç, "2023'te Türk medikal firmalarımızdan herhangi birini, dünyada ilk beşin içerisine taşımak istiyoruz." ifadelerini kullandı.